Víš, jaké potřeby se snažíš naplnit?
Každý člověk je motivován dvěma
silami: snahou získat to, co je mu příjemné, a vyhnout se tomu, co je mu nepříjemné. To příjemné je dobře popsáno v šesti základních životních potřebách, které definoval Tony Robbins, známý životní kouč a guru osobního rozvoje.
Pojďme se na ně tedy v dnešním blogu podívat, protože nám mohou pomoci pochopit naše chování, motivace a přání.
Jakých 6 základních potřeb se snažíme naplnit?
První čtyři potřeby touží mít naplněné v různé míře všichni lidé. Poslední 2 jsou jakousi nadstavbou, o kterou se budeme pokoušet, pouze pokud došlo k naplnění základních 4 potřeb.
1. Jistota
Jde o potřebu stability, bezpečí a předvídatelnosti. Vědomí, že jsme schopni uspokojit své základní potřeby, jako je jídlo, přístřeší a bezpečí. Pokud toto máme zajištěno, cítíme se ukotveni a nepronásleduje nás strach o přežití. Přílišná potřeba jistoty však může vést k monotónnímu a nenaplněnému životu, proto je pro dosažení spokojenější existence nezbytné vyvážit jistotu ostatními potřebami.
2. Rozmanitost
Protipólem
k jistotě je rozmanitost, která představuje lidskou touhu po vzrušení,
novosti a změně. Zatímco jistota poskytuje pohodlí, rozmanitost dodává životu
koření. Bez rozmanitosti se život může stát jako jídlo bez koření dost nudným a nezajímavým.
Lidé často
vyhledávají rozmanitost prostřednictvím nových zážitků, výzev a dobrodružství, samozřejmě někdy přehnaně (o tom trochu víc níže). Pro spokojený život je nezbytné tyto dvě potřeby – jistotu a
rozmanitost – dobře vyvážit.
3. Význam
Potřeba
mít význam je lidská touha cítit se jedinečný, důležitý a oceňovaný. Všichni chceme do
nějaké míry ovlivnit svět a prožít, že nás za náš přínos někdo uznává.
Přílišná potřeba významnosti může vést k aroganci a také izolaci. Z historie
asi známe dost příkladů.
Nicméně, i když tuto potřebu potřebujeme mít do jisté míru naplněnou od druhých, skutečný význam samozřejmě nenajdeme v potvrzení zvnějšku, ale ve
vnitřním vědomí vlastní hodnoty a cíle. Je tedy dobré pracovat hlavně na nich.
4. Propojení/láska
Touha po propojení popisuje naši potřebu lásky, sounáležitosti a vztahů. Pro skutečně spokojený život se potřebujeme umět propojit s druhými lidmi na emocionální, sociální a intimní úrovni. Jak také víme, dlouhodobá osamělost a izolace mohou mít škodlivé účinky na duševní a fyzické zdraví.
Abychom prožívali skutečné štěstí, nestačí nám tedy naplnit jenom
potřebu jistoty,
rozmanitosti a významu, ale potřebujeme přidat také smysluplné vztahy.
5. Růst
Růst vyjadřuje potřebu osobního rozvoje, pokroku a expanze. Pokud máme naplněny předchozí 4 potřeby, pro spokojený život nemůžeme zůstat stát na místě. Potřebujeme růst, rozšiřovat své znalosti a posouvat své hranice. Když se učíme něco nového, plníme stanovené cíte, rozvíjíme se a stáváme se lepší verzí sebe sama, naplňuje nás to radostí a pocitem plného života. Stagnace naopak může vést k nespokojenosti i přes to, že nám na první pohled nic nechybí.
6. Přínos
Přínos znamená potřebu dávat společnosti něco zpět. Dělat něco pro druhé, podílet se na něčem větším, než jsme my sami. Když pomáháme druhým a pozitivně ovlivňujeme svět třeba prostřednictvím dobrovolnictví, podpory charitativních akcí, mentoringu druhých atd., nacházíme naplnění a smysl života.
Co to znamená prakticky?
Každý člověk má dvě potřeby z těchto šesti,
které jsou pro něj nejdůležitější. To, do jaké míry je má naplněné, ovlivňuje jeho životní pohodu.
Další dynamika, která vstupuje do hry, je skutečnost, že potřeby můžeme naplňovat zdravým a zmocňujícím, nebo nezdravým způsobem. To znamená, že danou potřebu sice můžeme mít naplněnou, ale v konečném důsledku jsme uškodili sami sobě nebo ostatním a šťastní tedy nejsme. Například potřebu rozmanitosti můžeme naplnit častým cestováním, které
si můžeme dovolit, nebo tím, že odejdeme z práce, opustíme rodinu, vydáme se bez prostředků na cestu kolem světa a skončíme jako bezdomovec v Indii.
V podstatě jde tedy o to, abychom se na své potřeby podívali a uvědomili si, zda pro své hlavní dvě neignorujeme ostatní potřeby a zda své potřeby nenaplňujeme nezdravě. Největší naplnění nám totiž přinese harmonické propojení všech šesti základních
lidských potřeb.
Pokud Vás zajímá, jak tyto potřeby řídí a motivují Vaše chování a jednání, ráda Vás při konzultaci v rámci Životního koučinku provedu testem, který Vaše současné nastavení pomůže zmapovat.