Filtry a my

25.09.2023

Všichni si nejspíš uvědomujeme, že se na svět díváme přes určitý filtr utvořený výchovou, zkušenostmi, přesvědčením a postoji. Skrze něj si vykládáme svět kolem nás a přiřazujeme smysl tomu, co prožíváme. Filtr nám může dodávat pocit bezpečí, ale také nás může velice omezovat. Mám pro Vás tedy dnes jednu výzvu: Co kdybychom se alespoň občas vědomě rozhodli dívat se na svět přes filtr zvědavosti?

Zvědavost je kouzelný přídavný filtr, který nám umožňuje pracovat s filtrem, který používáme běžně. Je to ochota věci zkoumat, klást si otázky a porozumět mimo rámec našeho dosavadního vnímání. Zvědavostí se otevíráme novým možnostem, zkušenostem a perspektivám.

Představte si například situaci, kdy jste odjeli na dovolenou a najali jste si někoho, aby Vám v době, kdy nebudete doma, vymaloval. Vrátíte se z dovolené natěšení na čerstvě vymalovaný byt, ale když otevřete dveře, je vše při starém. Jaká je Vaše první reakce? Ta automatická, kterou této události přisuzuje Váš filtr? Může se lišit podle toho, zda jste zvyklí vinit z věcí spíše ostatní nebo sami sebe. Například: To je pěkný lempl/hajzl... dosaďte si sami! Co to je za nezodpovědného člověka! Pěkně mě vypekl! To jsem na tom tak špatně, že už mě nerespektují ani řemeslníci? Jsem naprostý looser. A tak dále.

Možná ale důvod, proč řemeslník práci nedokončil, leží úplně někde jinde. Když aplikujeme filtr zvědavosti, můžeme se k němu dobrat. Můžeme se například sami sebe zeptat: Co jiného, než že je to lepml, ho mohlo vést k tomu, že práci nedokončil? Co jiného, než že jsem looser může tato situace znamenat?

Na tomto příkladu vidíme, že zvědavost nám skrze lepší empatii může pomoci ve vztazích k ostatním i sami k sobě. Pomáhá nám se vžít do situace druhých a podívat se na svět z jejich perspektivy. Má ale i další benefity:

  • Rozšiřuje obzory: Motivuje nás k tomu opustit komfortní zónu. Když jsme zvědaví, je pravděpodobnější, že navážeme kontakt s lidmi z různých prostředí, vyzkoušíme nové aktivity nebo se něco dozvíme o nových tématech.
  • Podporuje růst: Vede nás k získávání nových dovedností, vědomostí a přizpůsobování se měnícím se okolnostem. Zvídaví jedinci jsou často odolnější a přizpůsobivější.
  • Vytváří prostředí pro objevy a inovace: Mnoho převratných objevů a vynálezů vzniklo díky zvídavé mysli. Když zpochybňujeme status quo a zkoumáme neznámé, vytváříme prostředí, kde se může objevit něco nového.
  • Lepší řešení problémů: Když se na věci naučíme dívat z různé perspektivy a zvědavě zkoumáme různá řešení, je pravděpodobnější, že najdeme efektivní odpovědi na výzvy.

Jak zvědavost rozvíjet?

  • Vztah k neznámému: Udělejte si z neznámého přítele. Namísto obav k němu přistupujme s otevřeným srdcem a myslí.
  • Ptejte se: Nebojte se ptát na věci, kterým nerozumíte. Můžete se ptát v rozhovoru s druhými (odložte strach, že "budete za blbce"), na různých diskuzních fórech, sami sebe… Zvědavost začíná jednoduchou otázkou "Proč?" nebo "Jak?"
  • Nové zážitky: Vyzkoušejte nové aktivity nebo navštivte nová místa. Může to být tak jednoduché, jako si dát neobvyklé jídlo, vyrazit na výlet do města, kde jste ještě nikdy nebyli, obléct si jinou barvu než obvykle, najíst se levou rukou… I takové maličkosti nám pomůžou změnit perspektivu a vyzkoušet si nový pocit.
  • Hlídejte si mysl při naslouchání: Při rozhovorech sami sebe čas od času zkontrolujte. Nasloucháte druhému skutečně nebo po několika větách automaticky odmítnete jeho názor jen proto, že je jiný než Váš? Zkuste někdy naslouchat tak, jako byste o daném tématu slyšeli poprvé v životě.
  • Přísun nových informací: Čtení, poslech podcastů, sledování videí atd. z různých zdrojů je nesmírně obohacující. Je dobré nesledovat jen to, co nám předloží sociální sítě, protože ty nám obsah naservírují podle naší sociální bubliny. Zkuste občas něco, co Vás pobuřuje, čemu nerozumíte, co doporučuje kolega z práce, se kterým si nerozumíte….
  • Zpochybňujte se: Pravidelně se kriticky dívejte na svá vlastní přesvědčení a předpoklady. Jsou založeny na faktech, nebo produktem Vašeho filtru?


Určitě byste našli mnoho dalších způsobů, jak rozvíjet svou zvědavost, a další přínosy, které pro nás má. Můžete je napsat i do komentářů k tomuto článku. Zvědavost je také velkou devízou při koučovacích sezeních, protože nám může poskytnout neotřelé odpovědi na neotřelé otázky.

Závěrem chci jen podotknout, že samozřejmě máme právo na vlastní vidění světa a i dívání se skrze náš filtr je nevyhnutelné, protože částečně tvoří to, kým jsme. Zkusme se ale nezaseknout jenom v něm. Dovolme zvědavosti, aby nám pomohla náš filtr upravit, a díky tomu poporůst a rozšířit své srdce a mysl.